Koronavirus vs. civilizační choroby v Čechách. Čeho se víc bojíte?

.

.

Minut čtení:
7

Koronavirus vs. civilizační choroby v Čechách. Čeho se víc bojíte?

Nejen během pandemie COVID-19 jezte zdravě aneb 6 tipů pro lepší imunitu.

Přemýšlíte, co všechno můžete během pandemie koronaviru udělat pro svoje zdraví? Kromě hygieny, omezení sociálních kontaktů a používání ochranných pomůcek nezapomínejte ani na posilování imunity. Přečtěte si pár tipů, jak se zdravě stravovat během karantény.

Jak varují odborníci, skupinou, pro kterou je COVID-19 potenciálně smrtelný, jsou především lidé nad 60 let. Trpí-li navíc některou z civilizačních nemocí, jako je třeba cukrovka nebo kardiovaskulární choroby, riziko se ještě zvyšuje. Víc než kdy jindy byste tak v současné době měli přemýšlet o tom, jak podpořit svou imunitu a celkové zdraví. A pomocníkem číslo 1 by vám v tom mělo být jídlo.

test alt text
Nový typ koronaviru původně pochází z Číny, rozšířil se ale téměř do celého světa.

Zapojte do boje proti koronaviru zdravou stravu

Faktem je, že žádná dieta (lowcarb, paleo, ani FIT strava) vám ochranu proti COVID-19 nezaručí. I když se vám někteří budou snažit tvrdit opak.

Přesto je pevné zdraví v době pandemie ještě důležitější než kdy jindy. Až u 90 % pacientů, kteří nakonec koronaviru podlehli, byl prokázán vliv jiných onemocnění. A právě těmto onemocněním může zdravý životní styl zabránit.

Chcete žít zdravěji, ale vařit vás nebaví? Nechte to na nás. Naše zdravé krabičky vám pomohou znovu nastartovat imunitu. Vyberte si, které vám bude nejvíc chutnat.

Navíc nejde jen o nový koronavir (SARS-CoV-2). Ještě nebezpečnějším protivníkem se mohou stát civilizační choroby, jako je cukrovka, obezita nebo srdeční onemocnění, na které jen v Česku zemře 150 lidí každý den. Právě vyvážený jídelníček a přiměřený pohyb mohou civilizačním chorobám zcela zabránit, nebo jejich projevy alespoň zmírnit.

6 tipů, jak efektivně nastartovat imunitu

  1. Jezte zdravě a pestře. Nepřejídejte se a vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám.
  2. Doplňujte vitamíny a minerály. Dbejte na to, aby vaše strava obsahovala vše, co vaše tělo potřebuje. Nebojte se ale sáhnout ani po doplňcích stravy. Obzvlášť důležité jsou vitaminy B, C a D a také zinek a železo.
  3. Dbejte na kvalitní spánek. Považujete dobu strávenou v posteli za promarněný čas? Chyba. Aby vaše tělo fungovalo, jak má, potřebuje k tomu i dostatek odpočinku. Dopřejte mu alespoň sedm až osm hodin spánku denně.
  4. Vezměte si k srdci babské rady. Naše babičky věděly, jak nastartovat imunitu i bez moderních doplňků stravy. Inspirujte se jejich zkušenostmi a zařaďte do jídelníčku česnek a silné vývary, zahřejte se zázvorem a do své denní rutiny zapojte pozvolné a řízené otužování.
  5. Nezapomeňte na probiotika. Střevní mikroflóra hraje zásadní roli v tom, jak se vaše tělo dokáže bránit nemocem. Posilte ji zakysanými mléčnými výrobky, jogurty, kefíry nebo acidofilními mléky a fermentovanými potravinami.
  6. Nestresujte se. Psychika může být mocný spojenec, ale i mocný nepřítel. Využijte volný čas ke všemu, co v běžném provozu nestíháte: popovídejte si s partnerem, přečtěte si knížku nebo, můžete-li, zajděte na procházku do přírody.
test alt text
Vitaminy pomohou nastartovat vaši imunitu.

Jak jíst v době karantény?

1. Vařte doma. Naučte se zdravé recepty pro lepší imunitu

Máte doma připravené zásoby potravin a k tomu dostatek času? Využijte ho užitečně a naučte se vařit svá oblíbená jídla chytřeji – ze zdravějších surovin a za využití postupů, díky kterým v jídle zůstane maximum živin. Nebo se inspirujte recepty na zdravá jídla, která pomohou vaší celkové fyzické kondici, a navíc i dobře chutnají.

test alt text
Zdravé jídlo si můžete uvařit. Nebo nechat dovézt z NutricBistra

2. Nechte si jídlo přivézt. Krabičková dieta vám ušetří čas i nervy

Oproti domácímu vaření má dovoz už připraveného jídla v době pandemie řadu výhod.

  • Výhoda č. 1.: Nemusíte chodit na nákup. Právě omezení sociálních kontaktů je v boji proti koronaviru zásadní. Čím méně lidí potkáte, tím vyšší máte šanci, že se COVID-19 vám a vašim blízkým vyhne.
  • Výhoda č. 2: Jídlo pro celou rodinu za vás uvaří někdo jiný. Zavřené školy a omezený provoz pracovišť (včetně školních a firemních jídelen) znamenají nejen více času, který můžete strávit s rodinou, ale i celodenní starost o to, co při tom vlastně budete jíst. Nechte to na ostatních. Čas, který ušetříte, když si jídlo necháte dovézt, si budete moct užít jinak a lépe.
  • Výhoda č. 3: Příprava i doručení jídla podléhá přísné kontrole. Pravidelná dezinfekce celé kuchyně a důkladná hygiena všech, kdo přijdou s jídlem do styku, je u nás v NutricBistru samozřejmostí. Kromě toho jsme ale zavedli například i bezkontaktní doručování a důsledné používání roušek a rukavic. Přečtěte si, jak náš rozvoz v době pandemie funguje.

Současná opatření v době pandemie:

test alt text
Pro vaření i rozvoz jídla platí v NutricBistru přísná hygienická pravidla. Zdroj: NutricBistro.cz
  1. Dezinfikujeme kuchyň pomocí dezinfekčního aerosolu ráno před a večer po ukončení výroby.
  2. Zavedli jsme bezkontaktní (distanční) doručování chladícími auty pro všechny zákazníky, omezujeme předávání do ruky. Voláme zákazníkovi a jídlo necháváme za dveřmi nebo tam, kde je to možné.
  3. Omezili jsme počet lidí s přístupem do kuchyně a kanceláří na minimum, a to včetně dodavatelů.
  4. Omezili jsme vstup v oblečení používaném venku, vstup je možný pouze v pláštích a botách s návleky.
  5. Dbáme na časté důkladné mytí rukou mýdlem a/nebo dezinfekčním gelem.
  6. Častěji ošetřujeme všechny povrchy savem, včetně vozidel.
  7. Používáme v kuchyni při vaření roušky a rukavice, během zítřka je dostanou i kurýři.
  8. Máme dostatek personálu, a proto při jakémkoli (i počínajícím onemocnění) necháváme zaměstnance doma.

Civilizační choroby vs. koronavirus? Buďte opatrní

Mimochodem, pokud trpíte některou z civilizačních chorob, jako jsou cukrovka, obezita, chronická únava, úzkosti, alergie, respirační problémy, migrény, deprese nebo syndrom vyhoření, měli byste být v době pandemie COVID-19 velmi opatrní. Právě pro pacienty s civilizačními chorobami může být nový koronavirus ještě nebezpečnější než pro ostatní.

Co tedy dělat, pokud patříte mezi ohroženou skupinu? Důsledně dodržujte doporučení odborníků (hygiena, zakrývání nosu a úst rouškou či šátkem, udržení si bezpečné zóny v domácím prostředí), dále doporučení svého lékaře a myslete na to, že správná strava dokáže v boji proti civilizačním chorobám zázraky.

Remise cukrovky 2. typu? Přihlaste se do studie

Právě to se nyní snaží dokázat i studie pod vedením MUDr. Hany Krejčí z VFN v Praze. Hlavní cíl? Ověřit, zda je možné diabetes 2. typu vyléčit pouze nízkosacharidovou stravou. Chcete se zúčastnit? Podívejte se, zda se do studie s názvem Remise cukrovky 2. typu můžete přihlásit i vy.

test alt text
V boji s civilizačními chorobami vám pomůže i pohyb.

BYL JSEM BĚHAT (BEZ ROUŠKY), A VY BYSTE MĚLI JÍT TAKY

Komentář MUDr. Radovana Hudáka

MUDr. Radovan Hudák byl běhat bez roušky a doporučuje to (v místech bez lidí) i na své osobní Facebook stránce (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10218424417462533):

„Nemoc COVID-19 nevznikla v přírodě, ale na místech s vysokou koncentrací lidí a stejně tak se i šíři. Coronavirové infekci se daří zejména u starších polymorbidních pacientů, tedy lidí s obezitou, kardiovaskulárními onemocněními, plicními chorobami (CHOPN, astma) a cukrovkou (1). Dalo by se říct, že se jedná o virus útočící zejména na civilizační onemocnění, která snižují naši obranyschopnost tedy imunitu.

A právě posílením imunity máme šanci se před koronou zachránit, nebo v případě nakažení snížit průběh nemoci. Nošení roušek a zabarikádování se doma nám sice snižuje šanci nakazit se od ostatních, ale samo o sobě nevede k posílení imunity.

Podle odhadů můžou trvat omezení klidně 1-2 měsíce. Pokud bychom všichni 1-2 měsíce leželi doma, sledovali televizi a vyjídali lednici, tak si rozhodně imunitu neposílíme, ale naopak si zaděláme na daleko větší problém. Tak jak bylo potřeba před 4-8 týdny předvídat co se bude dít dnes, je potřeba se nyní zamyslet nad tím, co se stane za 4-8 týdnů až se lidi vrátí k běžnými životu. Sledování zpráv a obavy o zdraví své a svých rodin, jako i přemýšlení o ekonomických dopadech výrazně zvyšuje riziko úzkostí a depresí, které se projeví snížením obranyschopností organizmu. Pokud k tomu přidáme fakt, že namísto denní dávky 8-10 tisíc kroků lidi v domácnosti udělají 100 kroků za den při přemísťování z ložnice do kuchyně, tak se výrazně zvyšuje riziko atrofie svalové hmoty, snížení vitální kapacity plic, oslabení kardiovaskulárního systému, přibírání na váze, atd. Přidejme si k tomu stres, kouření a pití alkoholu a máme na malér zaděláno.

Chceme-li tomu zabránit, musíme začít hned teď, protože za 4-8 týdnů se může výrazně zhoršit to, proti čemu koronavirus bojuje a to je zvýšení počtu civilizačních onemocnění jako je cukrovka, obezita, hypertenze, atd.

Co můžete nyní dělat pro posílení své imunity?

Doplňovat vitamíny, minerály a enzýmy jako vitamin C, zinek, selen, apod. z ovoce nebo klidně i suplementů. Můžete často větrat a dělat domácí cvičení podle online videí. Ale nejlepší a nejkomplexnější sport, který máme k dispozici je běhání a v přírodě má mnohonásobně lepší efekt, jak doma na páse.

Už 30min běhání (cca 5km) zlepší významně kardiovaskulární a respirační systém a posilní imunitu i pohybový systém. Je na to tolik studii, že vám v závěru přidám rovnou odkaz na tisíce článků na PubMedu (2).

Pokud jste zdraví a nemáte nařízenou povinnou karanténu, tak si vyběhněte každý den do přírody na 30min a posilněte svojí obranyschopnost. Jak to udělat, když je povinné nošení roušek?

  1. Při vycházení z domu mějte zakryté nos i ústa.
  2. Jděte pěšky nebo autem k nejbližšímu parku nebo lesu.
  3. Pokud není ve vašem okolí 5-10 metrů žádný člověk, tak si sundejte roušku/nákrčník a začněte běhat. (3,4)
  4. Pokud nějaké lidi potkáte, tak je oběhněte ve vzdálenosti 5-10 metrů, nebo si na chvíli zakryjte ústa a nos např. nákrčníkem.
  5. Pořádně si užijte přírodu bez lidí a čerstvý vzduch, který je nyní čištější, než kdykoliv jindy.

Já byl běhat včera a dnes půjdu znovu, protože potřebuji udržet svojí imunitu co možná nejsilnější. Jako dětský traumatolog budu zítra a v úterý 24 hodin k dispozici na dětské pohotovosti a urgentním příjmu ve Fakultní nemocnici v Motole a chci snížit riziko svého nakažení COVID-19 na minimum. Včera jsem během 30min. běhu potkal 4 lidi, kterým jsem se obloukem vyhnul a riziko, že bych někoho nakazil se blíží nule.

Nemáte-li rádi běh, tak se jděte projít pěšky do přírody. Pokud to uděláte namísto jedné cesty MHD nebo návštěvy obchodu, tak nejenomže extrémně snížite riziko, že někoho nakazíte, ale ještě si posílíte svojí imunitu a tu právě teď jde.

PS: Rozhodně nenabádám k porušovaní vládních nebo jiných nařízení! Jsem od začátku tvrdým zastáncem #RouškyVšem, ale s rozumem. Pokud vás uvidím v MHD, obchodě nebo v nemocnici bez roušky, tak budu první který vás napomene, abyste si jí nasadili. Ale pokud půjdete sami na čerstvý vzduch, tak vám dýchání a zvlhčování vlastní roušky spíše uškodí než pomůže.

#RouškyVšemAleSRozumem jinak nás nezabije virus, ale naše hloupost.

  1. Centers for Disease Control and Prevention https://cutt.ly/Vtx4oce
  2. PubMed Běh/cvičení a imunita: https://cutt.ly/Xtx4f0x
  3. Doporučení lidem při současné epidemii koronaviru v ČR https://cutt.ly/Ytx4iMS
  4. DVTV V lese nebo v autě je rouška zbytečná, tvrdí lékař https://cutt.ly/gtx4kP2

Aktuální informace o situaci v ČR o COVID-19 najdete na webu MZCR.