Jak to vypadá, když se zbavíte závislosti na cukru

.

.

Minut čtení:
5

Jak to vypadá, když se zbavíte závislosti na cukru

Závislost na cukru mnozí přirovnávají k závislosti na tvrdých drogách. A vlastně se příliš nemýlí – závislosti na sladkostech se rozhodně nezbavíte přes noc a odvykání často doprovázejí nepříjemné abstinenční příznaky. Za ty vysledky to ale rozhodně stojí. Nevěříte? Přečtěte si, co všechno se ve vašem těle začne dít, když konečně vyřadíte sladkosti ze svého jídelníčku.

Na začátek pro vás máme dobrou zprávu. Závislosti na cukru se můžete zbavit i vy – a to jednou provždy. Lidské tělo je totiž dobře fungující stroj, a pokud ho dokážete vhodně přeprogramovat (za pomoci stravy, pohybu a dostatečného odpočinku), rychle se vám odvděčí. 

Jak poznat závislost na cukru?

Varovných signálů je celá řada. A rozhodně nemusí jít pouze o neodolatelnou chuť na klasické „sladké“. Závislost na cukru se projevuje i pravidelným mlsáním mezi jídly, častou chutí na ovocné šťávy nebo slazené nápoje, a dokonce i zálibou v pečivu, těstovinách a pizze

Tím ale výčet příznaků závislosti na cukrech nekončí. Zbystřit byste měli i ve chvíli, kdy jste po každém jídle nepříjemně unavení nebo vás trápí snížená koncentrace, časté kolísání nálady nebo problémy se spánkem a usínáním. 

Jak vypadá boj se závislostí na cukru?

Pokud se dlouhé roky stravujete především z průmyslově zpracovaných potravin plných rafinovaného cukru a nezdravých trans tuků, svou závislost poznáte nejpozději ve chvíli, kdy se pokusíte změnit své stravovací návyky a začít jíst zdravě. Abstinenční příznaky se totiž při vynechání sladkostí, smažených chipsů a jídel z fast foodu často nápadně podobají abstinenčním příznakům, které doprovázejí odvykání kokainu či heroinu. (Mimochodem, pro svůj boj s cukrem se můžete inspirovat našimi 10 tipy pro odvykání sladké chuti.) 

Jak to vypadá, když se zbavíte závislosti na cukru
Boj se závislostí na cukru není jednoduchý, ale dá se vyhrát.

Odvykací kúra trvá přibližně 12 týdnů [1] – tedy tak dlouho, než se tělo zbaví závislosti na cukru a obejde se bez sladkostí. V tomto období můžete v kombinaci s mírným pohybem účinně vyvážit svou látkovou výměnu cukrů a dát běžnému cukru i závislosti na něm sbohem.

Nejtěžší je přitom první měsíc. Právě během prvních čtyř týdnů se tělo i mozek vyrovnávají se změnou stravy, tvoříte si nové návyky a často se také učíte připravovat jídla jiným způsobem. V tomto období vám z toho nejhoršího mohou významně pomoci naše krabičkové diety, konkrétně program Paleo nebo Lowcarb. Právě během prvního měsíce je dobré nastavit si přísnější režim a striktně ho dodržovat. Jakmile si vytvoříte nové návyky a vaše tělo si odvykne na neustálý přísun cukru a nadměrného množství sacharidů a nezdravých tuků, budete moci do svého jídelníčku postupně zařadit některé zdravé sladkosti

Po přibližně třech měsících – tedy ve chvíli, kdy si budete jisti, že se už nevrátíte k předchozímu způsobu stravování – můžete striktní a přísně „bezcukrový“ režim opustit a sem tam si nějaké to zdravé mlsání dopřát.

Celoživotní přísné diety se tak bát nemusíte. Právě naopak. Zbavíte-li se závislosti na sladkém, vrátí se k normálnímu a přirozenému stravování založenému na opravdovém jídle plném živin. Vaše tělo vám tak vždy dá samo vědět, co zrovna potřebuje.

Jak ukazuje přechod od závislosti na cukru, významně ovlivňují naše stravovací návyky i celkové zdraví. Tento princip je v souladu s přístupy tradiční čínské medicíny, Paleo a Low-carb diet, které zdůrazňují výběr potravin podporujících zdravý metabolismus a redukci nezdravých chutí. Integrace těchto dietních principů může poskytnout pevný základ pro dlouhodobé udržení zdravého životního stylu a úspěšné překonání závislosti na cukru.

Co se děje v těle, když nedostává cukr?

Tělo na snížený přísun cukru zareaguje takřka okamžitě, a to především menšími výkyvy hladiny inzulinu v krvi. A co konkrétně to znamená pro vás? Jakmile snížíte příjem sacharidů, nebudete mít neustálou chuť dát si ještě „něco dobrého“. Brzy tak například zjistíte, že si pohodlně vystačíte s pouhými třemi hlavními jídly denně (případně méně) bez nutnosti neustálých svačinek.

Jak to vypadá, když se zbavíte závislosti na cukru
Po vyřazení cukrů si brzy všimnete, že úprava stravy významně ovlivňuje i váš zdravotní stav jako takový.

Nejde ale jen o chutě. Po vyřazení cukrů si brzy všimnete, že úprava stravy významně ovlivňuje i váš zdravotní stav jako takový – a to dokonce i v případě pokročilé leptinové a inzulínové resistence nebo diagnostikované cukrovky 2. typu. Tělo si znovu vypěstuje citlivost na inzulin a leptin, naučí se lépe spalovat tuky a pozitivně upraví hladinu kortizolu. Výsledek? Lepší zdravotní stav (může napříklady dojít ke zlepšení kůže, omezení akné a zmírnění ekzémů), víc energie a kila dole. [2] 

Jak to vypadá, když se zbavíte závislosti na cukru

Nízkosacharidová dieta jí změnila život

Vyzkoušejte nízkosacharidovou krabičkovou pro zdraví a hubnutí.

Méně cukru, více chutí

Milujete sladkou chuť a neumíte si představit, že byste se jí vzdali? Podobné strachy můžete hodit za hlavu. Paradoxně totiž platí, že ve chvíli, kdy rafinované cukry z jídelníčku vyřadíte, otevře se před vámi svět dosud netušených (a vynikajících) chuťových možností

Díky zbavení se závislosti na cukru najednou začnete rozlišovat mnoho chutí, které vám doposud přišly mdlé (například sladkou chuť různých druhů ovoce či oříšků). A věřte, že po sladkostech, které jste si dopřávali dosud, se vám rozhodně stýskat nebude: nejenže vám budou připadat příliš sladké, jejich chuť vám navíc často bude připadat umělá a vysloveně nepříjemná.

Jak to vypadá, když se zbavíte závislosti na cukru
Sladkosti nahraďte ovocem

Mohou se chutě na cukr vrátit? 

S chutí na sladké se to má podobně jako s chutí na cigaretu – často přichází ve chvíli, kdy se ocitáme v emočně vypjaté situaci, a to i po dlouhých letech abstinence. A jak v takové chvíli postupovat? Zkuste stres, smutek nebo jinou negativní emoci zahnat zdravým mlsáním nebo třeba oblíbeným sportem.

A pokud to nezabere a vy nakonec stejně skončíte nad kusem oblíbeného dortu z nedaleké cukrárny? Nic si nevyčítejte – jsme jen lidé, a pokud se z něčeho takového nestane pravidlo, nemá cenu se tím stresovat. Zkrátka se jen nadechněte a dál pokračujte ve zdravých stravovacích návycích jako dosud.

Podobně postupujte i na nejrůznějších rodinných setkáních a oslavách. Půjde-li to, s díky nabízené sladké jídlo odmítněte. A pokud to zrovna nejde? Myslete na to, že když si jednou za čas dáte něco nezdravého, svět se kvůli tomu nezboří.

Důležité je nepodlehnout a nezačít „prasit“ ve velkém – ale opět se co nejdříve vrátit ke svým zdravým návykům a stravě. Pokud si tedy například dáte k obědu pizzu, vyhněte se večer jídlům z fast foodu. Místo toho zvolte třeba steak se zeleninou či jiné vyvážené nutričně bohaté jídlo

Rada na závěr? Užívejte si života bez výčitek. Sami brzy poznáte, že když se začnete nezdravě stravovat po delší dobu, nebudete se cítit tak svěle jako dosud a možná se vám dokonce vrátí některé dřívější zdravotní problémy. Rozhodujte se vědomě o tom, jak chcete žít – se vším pozitivním i negativním, co k tomu patří. 

Použité zdroje

  • [1] MOSETTER, Kurt, Thorsten PROBOST, Wolfgang A. SIMON a Andrea-Anna CAVELIUS. Cukr: rafinovaný jed. Přeložil Alena BEZDĚKOVÁ. Praha: Ikar, 2016. ISBN 9788024929859.
  • [2] HARTWIG, Dallas a Melissa HARTWIG. Jídlo na prvním místě. Druhé, aktualizované vydání. Přeložil Libuše MOHELSKÁ. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2014. Fit & food. ISBN 9788087270677.