Vyhoďte váhu z okna, za ten stres to nestojí

.

.

Minut čtení:
8

Vyhoďte váhu z okna, za ten stres to nestojí

Poctivě držíte dietu, ale číslo na váze se nemění? Vyhoďte váhu a pojďte se naučit, jak správně sledovat pokrok při hubnutí. Přinášíme vám 5 způsobů, jak zaručeně zjistit, zda vaše dieta funguje.

Co vám ve skutečnosti říká číslo na váze

Hlavní problém osobní váhy je ten, že měří úplně vše – svaly, tuk, kosti, orgány a dokonce i to, co jste v posledních několika hodinách snědli a vypili.

Změna čísla na váze vám tak neříká nic o tom, co jste vlastně ztratili nebo získali, zda to byl tuk, voda nebo obsah střev. Proto se při měření pokroku v dietě nespoléhejte pouze na číslo na váze, ale raději volte jiné metody.

Číslo na váze se navíc neustále mění. V průběhu dne můžete zaznamenat rozdíl i několik kilogramů v závislosti na tom, co vše jste snědli a vypili, zda a jak často jste byli na záchodě nebo jestli zadržujete vodu. To může být způsobeno mimo jiné dehydratací nebo konzumací vysokého množství soli a sacharidů.

Chcete si být jistí, že jíte vyváženou stravu se zastoupením všech potřebných živin při zachování pro vás vhodného energetického příjmu? Vyberte si z našich prémiových krabiček a my vše pohlídáme za vás.

Dalšími faktory ovlivňujícími aktuální hmotnost je také náš spánek a cvičení, konzumace alkoholu, případně některé léky či aktuální onemocnění. Ženy pak často zaznamenávají vyšší číslo na váze během premenstruační fáze svého cyklu, které mají na svědomí hormonální změny vedoucí k zadržování vody.

Jak správně měřit progres

Z výše uvedeného je jasné, že číslo na váze není nejlepší způsob, jak sledovat, co se ve vašem těle skutečně děje. Jak tedy na vážení bez váhy? Na co byste se měli během diety raději zaměřit?

1. procento tělesného tuku

Znalost procenta tělesného tuku, potažmo celkového tělesného složení, vám před začátkem diety poskytne mnohem lepší představu o stavu vašeho tělo a o tom, kolik tuku skutečně potřebujete shodit.

Vyhoďte váhu z okna, za ten stres to nestojí
Při hubnutí chceme všichni shazovat přebytečný tuk, nikoli svaly nebo cokoli jiného. Zdroj: Image by Racool_studio on Freepik

V průběhu diety pak kontrolou procenta tělesného tuku snadno zjistíte, zda děláte pokroky. Ty by vám v případě pouhého zvážení na váze mohly zůstat utajeny, obzvlášť pokud zároveň s dietou cvičíte a budujete svalovou hmotu. Svaly jsou totiž těžší než tuk, takže i když pálíte tukové zásoby, číslo na váze může zůstávat stejné, nebo se dokonce zvýšit.

Jak zjistit procento tělesného tuku? Možností je hned několik. Nejjednodušší a nejpřesnější je měření pomocí speciálních diagnostických přístrojů typu InBody. Tyto přístroje bývají dostupné u výživových poradců, případně v některých posilovnách.

2. fotky

Fotky jsou naprosto skvělým ukazatelem pokroku. A pořídit si je můžete teď hned bez nutnosti objednání na speciální měření. Že se vám do focení sebe sama nechce? Veřte, že nebudete litovat. Na fotkách totiž krásně vidíte, jak se vaše postava formuje a mění, přestože číslo na váze může zůstávat stejné.

Při focení dodržujte pár základních pravidel:

  • Foťte se ve spodním prádle, ideálně vždy ve stejném.
  • Fotky pořizujte za stále stejných podmínek, tedy ve stejnou denní dobu, na jednom místě a za stejného světla.
  • Nesnažte se vymýšlet složité pózy, raději se foťte jednoduše zepředu, z boku a zezadu. Pokud máte možnost, požádejte partnera, ať vás vyfotí.
  • Není třeba se fotit nijak často, postava se ze dne na den nezmění. Bohatě stačí jednou za měsíc.

3. oblečení

Dalším výborným ukazatelem pokroku je vaše oblečení. Je vám volné tričko, zapínáte pásek o dvě dírky dál nebo se konečně vejdete do těch těsných kalhot? Pak vaše snažení funguje a vy si můžete zatleskat, nebo vyrazit na nákupy pro menší velikost oblečení.

Vyhoďte váhu z okna, za ten stres to nestojí
Padají vám kalhoty a tričko na vás podivně visí? Skvěle, vaše dieta funguje a vy máte skvělou příležitost vyrazit nakupovat nové oblečení

4. centimetry

Dalším vhodným parametrem jsou vaše míry. Pro měření navíc nepotřebujete žádné zvláštní drahé vybavení, stačí obyčejný krejčovský metr, který pořídíte za pár korun v každé galanterii.

Měření určitých partií vám poskytne představu o tom, kde ztrácíte tuk. Každý totiž hubneme jinak a ztrácíme tuk v různých oblastech a v jiném pořadí. To je dáno geneticky a bohužel s tím nic moc nenaděláte. Nebuťte tedy smutní, pokud ztrácíte tuk v oblasti prsou a bříško stále ne a ne zmizet. Mohou za to vaše geny.

Při měření se zaměřte především na:

  • Prsa: měřte kolem hrudníku v linii bradavek, metr neutahujte příliš těsně.
  • Hrudník: měřte těsně pod prsy.
  • Pas: měřte nad pupíkem v nejužší části těla.
  • Boky: měřte v nejširší části kolem boků.
  • Stehna: měřte v nejširší části kolem každého stehna.
  • Paže: měřte kolem nejširší části každé paže.

Stejně jako u focení není třeba se ani měřit každý den. Bohatě vám bude stačit přeměřit se jednou za měsíc.

5. jak se cítíte?

V průběhu diety se vaše tělo nemění pouze navenek, ale také uvnitř. Přestože je cílem vaší diety jistě především shazování přebytečných tukových zásob, zaměřte se také na své pocity. Máte najednou více energie? Jste méně unavení? Lépe spíte? Zmizely některé vaše zdravotní potíže? Skvěle! To jsou totiž neméně důležité ukazatele, že má vaše dieta pozitivní přínos.

Vyhoďte váhu z okna, za ten stres to nestojí
Cvičením podpoříte nejen hubnutí, ale celkově své zdraví

Pokud navíc cvičíte, vaše srdce se učí pracovat efektivněji, váš oběh se zlepšuje a hluboko uvnitř vašich buněk roste více mitochondrií. Ty jsou pro nás velmi důležité, neboť zajišťují produkci energie.

Pokrok si pravidelně zaznamenávejte

Nespoléhejte při měření pokroku v dietě pouze na svou paměť. Zjištěné hodnoty měření si pečlivě zapisujte, bude se vám to do budoucna hodit. Možná totiž neuvidíte významný pokrok z měsíce na měsíc, pokud však ve svém snažení vytrváte, věřte, že v horizontu měsíců se pokrok projeví.

Nepotřebujete žádné složité aplikace. Stačí si vytvořit úplně jednoduchou tabulku ve vašem deníčku nebo v počítači, kam si každý měsíc zaznamenáte naměřené hodnoty z metru a váhy.

Zároveň si na jedno místo ukládejte také své progresové fotky, abyste je mohli mezi sebou porovnávat a sledovat, jak se vaše postava mění. Ani zde pravděpodobně neuvidíte výraznou změnu již po měsíci, ale po půl roce se nebudete stačit divit, jak se vaše tělo proměnilo.

Vyhoďte váhu z okna, za ten stres to nestojí
Zapisujte si pravidelně svůj pokrok, ať můžete své snahy zpětně vyhodnotit

Stále se nechcete váhy vzdát?

Přeci jen byste si svou domácí váhu raději ponechali? I to je naprosto v pořádku. Některé studie dokonce naznačují, že každodenní vážení vede k většímu úbytku hmotnosti a především pak udržení hmotnosti po hubnutí. Samotným vážením samozřejmě nespálíte žádné extra kalorie, ale získáte lepší kontrolu své hmotnosti. A tak je i přes veškeré své nedostatky váha stále účinným nástrojem při hubnutí.

Mějte však při vážení na paměti vše, co jsme si uvedli dříve v tomto článku. Berte číslo na váze pouze jako orientační a sledujte spíše dlouhodobý pokles hmotnosti v řádu měsíců, nikoli změnu na váze ze dne na den nebo snad dokonce v průběhu jednoho dne.

Važte se pravidelně vždy ve stejnou dobu, ideálně ráno na lačno po použití toalety a nazí nebo jen ve spodním prádle. Je spíše na vás, zda vám vyhovuje vážení každý den nebo jen jednou za měsíc. Používejte vždy stejnou váhu a zbytečně s ní nemanipulujte, mějte ji stále na stejném místě. Vážení pak kombinujte s dalšími metodami sledování pokroku, které jsme uvedli výše.

Nenechte si váhou zkazit den

Aktuální číslo na váze je zrádné ještě v jednom důležitém ohledu – působí na naše emoce. Ranní vážení tak může ovlivnit to, jak se budete cítit po celý den. Obzvlášť pokud se i přes veškerou snahu číslo na váze nemění, nebo dokonce stoupá, může být v tomto ohledu vážení spíše kontraproduktivní. Možná budete mít dokonce chuť s dietou skončit, přestože, jak jsme si již vysvětlili, ve skutečnosti k pokroku dochází, ale váha vám ho neukáže.

Vyhoďte váhu z okna, za ten stres to nestojí
Číslo na váze může ovlivnit vaši náladu na celý den. Zvažte tedy dobře, zda se tomuto stresu chcete každý den vystavovat.

Pokud tedy víte, že vás vážení stresuje, opravdu tu váhu raději zahoďte a volte jiné metody měření pokroku. Stres může totiž vaši snahu zhubnout nabourat více než ten kus dortu, který jste snědli na rodinné oslavě.

A co BMI?

Drželi jste někdy v minulosti dietu? Pak jistě znáte své BMI. Má však hodnota BMI reálnou výpovědní hodnotu? Pojďmě si na něj trochu posvítit.

BMI (Body Mass Index) neboli index tělesné hmotnosti je stále hojně využívaný údaj, a to jak mezi odborníky tak i u běžné veřejnosti. Jedná se vlastně jen o poměr vaší výšky a váhy, na základě kterého je dle BMI stanoveno, zda máte normální hmotnost či nikoli. Na internetu jsou k dispozici tisíce BMI kalkulaček, které vám hodnotu vašeho BMI na pár kliknutí vypočítají.

Jestli jste pozorně četli předchozí text, jistě už tušíte, že je hodnota BMI, stejně jako číslo na váze, velmi neobjektivní. Neříká vám totiž nic o složení vašeho těla nebo zdravotním stavu. Takový svalnatý kulturista bude mít ku příkladu z pohledu BMI slušnou nadváhu, přestože má ve skutečnosti jen velmi nízké procento tuku.

Měli byste tedy na BMI jednou provždy zapomenout? Přestože je BMI velmi nepřesným měřítkem, stále pro drtivou většinu z vás představuje dobrý základní ukazatel toho, jak na tom aktuálně jste. Zkrátka a dobře, pokud máte podle BMI nadváhu či dokonce obezitu, je to rozhodně varovný signál, že byste měli začít řešit dietu.

Pár slov na závěr

Ať už zvolíte jakoukoli metodu sledování svého pokroku, buďte především trpěliví. Změna nepřijde ze dne na den. Je naprosto normální, že významnější změny zaznamenáte až po několika měsících.

Svůj pokrok si pravidelně zapisujte, avšak veškerá čísla berte spíše jako orientační body, rozhodně totiž nerozhodují o tom, jaký jste člověk.

A co doporučujeme my v Nutric bistro? Klidně vyhoďte váhu z okna, schovejte metr hluboko do šuplíku a hlavně buďte v klidu a nestresujte se.

Vyhoďte váhu z okna, za ten stres to nestojí

Chcete s dietou pomoci?

Jsme tu pro vás. Vyberte si z nabídky našich prémiových krabiček.

Použité zdroje

  1. GEIKER, N. R. W., A. ASTRUP, M. F. HJORTH, A. SJÖDIN, L. PIJLS a C. Rob MARKUS. Does stress influence sleep patterns, food intake, weight gain, abdominal obesity and weight loss interventions and vice versa?. Obesity Reviews [online]. 2018, 19(1), 81-97 [cit. 2022-10-01]. ISSN 14677881. Dostupné z: https://doi.org/10.1111/obr.12603
  2. GUSDON, Aaron M., Jason CALLIO, Giovanna DISTEFANO, Robert M. O’DOHERTY, Bret H. GOODPASTER, Paul M. COEN a Charleen T. CHU. Exercise increases mitochondrial complex I activity and DRP1 expression in the brains of aged mice. Experimental Gerontology [online]. 2017, 90, 1-13 [cit. 2022-09-29]. ISSN 05315565. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.exger.2017.01.013
  3. NUNEZ, Kirsten, ERNST, Holly, ed. Is It Normal to Gain Weight During Your Period?. Healthline [online]. 2018 [cit. 2022-09-29]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/womens-health/weight-gain-during-period
  4. ROBINSON, Jennifer, ed. Reasons Your Weight Changes Throughout the Day. WebMD [online]. 2021 [cit. 2022-09-29]. Dostupné z: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-reasons-weight-changes
  5. SILVER, Natalie, BUBNIS, Daniel, ed. Is Weight Fluctuation Normal?. Healthline [online]. 2018 [cit. 2022-09-29]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/weight-fluctuation
  6. STEINBERG, Dori M., Gary G. BENNETT, Sandy ASKEW a Deborah F. TATE. Weighing Every Day Matters: Daily Weighing Improves Weight Loss and Adoption of Weight Control Behaviors. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics [online]. 2015, 115(4), 511-518 [cit. 2022-10-01]. ISSN 22122672. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.jand.2014.12.011
  7. ZIERLE-GHOSH, Asia a Arif JAN. Physiology, Body Mass Index [online]. 2021 [cit. 2022-09-29]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535456/

Použité obrázky

  1. Image by rawpixel.com on Freepik